Само за летните месеци – юни, юли, август и септември, през 2024 г., са възникнали 277 произшествия с участие на тротинетки, докато през 2023 г. са били 105, седем души са загинали. Това съобщи главен инспектор Лъчезар Близнаков от „Пътна полиция” в предаването „Събуди се” по Нова телевизия.
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на официалното откриване на тридневното събитие в Пловдив по-рано днес. Янчев увери присъстващите, че Министерството на земеделието и храните и занапред ще помага в организацията на такива събития.
Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.
"Преди 15 години, 2009 г. стартирахме първото Дефиле на младото вино в 6 къщи на Стария град с 10 винарски изби. Днес 16-то дефиле на младо
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, ще участват днес в конференция в София на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Преди това в 09:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ от страна на „Възраждане“ ще участва председателят на партията Костадин Костадинов, заместник-председателите на „Възраждане“ Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светос
Кампания за безплатно изследване на кръвната захар се проведе в разградското село Гецово. Тя бе организирана от Сдружението с нестопанска цел „Диабет“ – Гецово, в партньорство с местния пенсионерски клуб „Златна есен“, дружеството „Добротворци“ на БЧК и Федерацията на жените в Разград, съобщи председателят на Федерацията Ваня Желева. Тя обясни, че инициативата е по повод на Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември.
Желева заяви, че в рамките на кампанията са измерени стойностите на кръвната захар на повече от 30 жители на Гецово. Изследвания са направени от Таня Ангелова от „Балмед“ ООД, с медицинска апаратура, собственост на Сдружение „Диабет“ в Гецово, която е закупена със съдействието на Община Разград.
„Със задоволство отбелязваме добрите стойности на холестеролни
Близо 80 хил. достигна общият брой на активните потребители, които чрез мобилното приложение "еЗдраве" имат пълен достъп до всички регистрирани в Националната здравноинформационна система (НЗИС) прегледи, направления, рецепти, ваксини, хоспитализации, резултати от лабораторни изследвания, профилактичен календар и др. Това съобщиха от акционерното дружество "Информационно обслужване" (ИО).
Само за последните три месеца над 53 хил. души са сдвоили здравното си досие с приложението, след като от 2 септември т.г. гражданите, които не притежават електронен подпис, могат да посетят офис на ИО, Районната здравноосигурителна каса (РЗОК) или Регионалната здравна инспекция (РЗИ), където оторизиран служител да им съдейства за получаване на достъп, допълниха от ИО. Данните показват, че най-активни са били потребителите от София, Пловдив, Бургас, Варна и Плевен. Приложението, което беше раз
С първа копка кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев даде днес началото на проекта за благоустрояването на квартал „Изгрев”, съобщиха от пресцентъра на общината.
На днешния празник на християнското семейство започваме нашия най-голям проект за последните години, с който ще подобрим жизнената среда на хората в квартала. След приключване на строителството ще бъде решен проблемът с разделното събиране на отпадъците, ще има много повече места за паркиране и разнообразни възможности за отдих и спорт, каза на церемонията кметът, цитиран от пресцентъра.
Кварталът, който е най-големият жилищен район в Свиленград с площ 46 400 кв. м. с население над 2 000 души, ще придобие модерна визия с облагородени междублокови пространства с нови детски и зелени зони, паркинги и велоалеи.
Проектът е разработен от общината през 2020 година и след няколкогодишн
По думите му около два и половина до три пъти се е повишил броят на произшествията с тротинетки. Затова и контролът по отношение на водачите на тези превозни средства е завишен.
Лъчезар Близнаков обясни, че тротинетките не могат да се движат в парка. Могат да се движат по велосипедната инфраструктура, ако няма изградена такава – те са равноправни участници в движението и трябва да се движат по пътното платно.
Пътници на тротинетка не се превозват, забранен е превозът, посочи още той. Лица до 18 години задължително трябва да са с каска. До 14 години децата нямат право да управляват тротинетки. Максимално разрешената скорост е 25 км/ч, разясни още главният инспектор от „Пътна полиция“.
В София инцидентите с пешеходци са много чести, коментира още Лъчезар Близнаков. По думите му около една трета от тежките произшествия са свързани с пешеходци.
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
Откритите цигари без бандерол в пловдивските села Скутаре и Царацово са на обща стойност близо 10 млн. лева. Това е едно от най-големите задържани количества цигари в историята на България, каза районният прокурор на Пловдив Петър Петров, който участва в съвместен брифинг в склад в село Царацово със зам.-районният прокурор и наблюдаващ досъдебното производство Димитър Пехливанов и началникът на отдел "Борба с организирана престъпност" в Пловдив, Пазарджик и Смолян комисар Мариан Митков. Късно снощи в склада са открити 23 млн. къса цигари или 1,16 млн. кутии с пазарната стойност близо осем млн. лева.
Откритите марки цигари съвпадат с тези, иззети при акция на 19 ноември в склад в село Скутаре. Тогава там са открити 5,8 млн. къса цигари или 294 хил. кутии на стойност 1,8 млн. лева. Акцизът, който е трябвало да бъде платен за цигарите при двете акции, е общо 5,2 млн. лева. Работи
Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.
Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.
Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол.
Мъжете са арестувани на 19 ное
Община Златица получи наградата „Най-активна община за 2024-та“ в конкурса “Искам да съм полезен… Рециклирай ме” на церемония, която се състоя днес в столицата в рамките на кампанията Община#БезОтпадъци 2024.
Като част от своето представяне Община Златица е организирала редица образователни инициативи и акции за почистване, с които ангажира своите граждани, посочи Ласка Ненова, основател на сдружение "БГ Бъди активен-Пловдив". Община Златица е осъществила събития, част от еко календара на "БГ Бъди активен", като „Месец на рециклирането“, „Седмица на движението и спорта“, Green Week, „Ден без найлонова торбичка“, Parki(ing) Day, както и почиствания на нерегламентирани сметища с акцент речни пространства, отбеляза Ненова.
Тя допълни, че Златица е малка община, в която в рамките на инициативата са свършили и
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през